Karolina Łowczak

Karolina Łowczak

“Musisz robić w życiu coś nadzwyczajnego. Coś, co sprawi, że o szóstej rano zerwiesz się z łóżka z uśmiechem. Coś, co pozwoli Ci utwierdzać się w przekonaniu, że jesteś kimś absolutnie wyjątkowym i bez Ciebie codzienność straciłaby kilka istotnych kolorów.”

Jaki sprzęt jest niezbędny do treningu siłowego?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Autor: Mateusz Kwiatkowski- Head Coach Reebok Crossfit Poznań

Każdy z nas, zaczynając trening sportowy szuka informacji oraz rzeczy, które mogą pomóc w wykonywaniu treningu. Niektóre sprawy są dla starych wyjadaczy siłowni i boxów CF kontrowersyjne (rękawiczki wypada mieć czy nie ? ). Są jednak sprzęty, które mogą w znaczny sposób poprawić nasze wyniki, zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo czy ułatwić wykonanie ćwiczeń.

Pas do ciężarów

Pas do ciężarów jest w mojej opinii zakupem, który warto poczynić w 3 miesiącu trenowania w sposób siłowy lub CF.

Dlaczego:

Pas pozwala na zaangażowanie większej ilości mięśni w wykonywanie ruchu ze sztangą, dodatkowo, poprzez to że dotyka ciała umożliwi łatwiejszą kontrolę tułowia.

Pas ma też często znaczenie psychologiczne, co za tym idzie spora część ludzi podnosi większe ciężary używając pasa.

Jak używać:

Pas powinien być tak zapięty, by było go czuć ale by pozwolił na nabranie powietrza do przepony i wykonanie zablokowania (manewru Valsalva). Ułatwia trening przy zmęczonym prostowniku.

Jaki pas:

Szeroki trójbojowy pas z klamrą lub z językiem pojedyńczym / podwójnym. Cena takiego pasa z „językiem” zaczyna się od stu złotych. Warto kupić pierwszy tani pas, prawdopodobnie służyć będzie wam co najmniej z 10 lat.

Osoby ćwiczące w stylu lub przy użyciu ćwiczeń dwubojowych, pas zwężany z przodu, zwany także kulturystycznym. Z racji innej pozycji ustawienia w ćwiczeniach, szeroki pas trójbojowy może być trudny do użycia i wbijać się w ciało.

Bezpieczeństwo:

Wpływ pasa na bezpieczeństwo jest pośredni, można się łatwiej w nim spiąć i zablokować tułów, ale to nie oznacza że zapobiegnie on kontuzji.

Owijki na nadgarstki

Owijki na nadgarstki mogą się przydać w przypadku wyciskania ciężarów wielokrotnie większych od ciężaru ciała. Pozwalają na zachowanie odpowiedniego ustawienia nadgarstka i skupienie się na ciężarze. Dla osób korzystających z ciężarów poniżej 200kg, należy wybierać owijki miękkie (CF – miękkie, twarde nigdy się nie przydadzą). Jeżeli mieliście kontuzje nadgarstka, również bywa to przydatne.

Jak używać:

Owijka powinna usztywniać nadgarstek, parę oplotów musi przechodzić blisko kciuka i podstawy dłoni tak by była ona sztywna i wyprost w stawie był ograniczony.

Jakie owijki:

Miękkie – Crossfit, ciężary poniżej 200kg

Twarde – trójbój, ciężary powyżej 200kg

Bezpieczeństwo:

W mojej opinii, bez znaczenia i wpływu na bezpieczeństwo, preferencja.

Paski

Paski są skutecznym narzędziem pozwalającym wykonać większą ilość powtórzeń w

wiczeniach akcesoryjnych lub pozwalający na wykonywanie elementów dwuboju bez zbędnego napięcia przedramion.

Jak używać:

Paski używać należy przy ćwiczeniach akcesoryjnych, jeżeli nie masz ambicji na start w zawodach możesz pasków używać także do ćwiczeń głównych na najcięższe serie.

Jakie paski:

Osobiście uważam, że bez znaczenia czy używać będziecie pasków dwubojowych (dwa osobne kawałki ) czy tych z pętelką. Krótkie do dwuboju.

Bezpieczeństwo:

Przywiązana sztanga nie wypada z rąk, pozwala na symetryczną pracę na dużych ciężarach gdy chwyt nie daje rady a nie chcemy stosować przechwytu.

Nakolanniki

Pozwalają na zachowanie ciepłoty stawu kolanowego, dodają psychiczne poczucie zwiększonego bezpieczeństwa. Gdy są odpowiednio ciasne mogą dodawać parę kg do wyniku maksymalnego (w mojej opinii dla amatorów nie warto kupować aż tak małych)

Jak używać:

Nakolanniki używać przy głównym ważnym dla nas ćwiczeniu – przysiadzie, nie w jego wariacjach. Można stosować jako ochronę kolana podczas TGU, ew. Można zastanowić się nad stosowaniem w przypadku „starej” kontuzji. Rozmiar dobierać wg. Opisu producenta. Noszenie ich na cały trening Crossfit wymaga użycia cieńszej wersji, osobiście uważam że nie jest to konieczne.

Jakie nakolanniki :

Firmy eleiko i reha są dobrymi wyborami dla początkujących, dla osób związanych z trójbojem siłowym poleca się nakolanniki SBD.

Bezpieczeństwo : Bez wpływu.

Buty do ciężarów/mix

Buty do ciężarów pozwalają na stabilizację stopy, zapewniają lekko lub bardzo zwiększony zakres ruchu w stawie skokowym w zależności od modelu. Ruch sztangi w takich butach jest bardziej stały niż w miękkich.

Jak używać:

Założyć i nosić 🙂 ciężarowe buty średnio nadają się do biegania.

Jakie:

Reebok, Nike, Adidas mają bardzo dobrą ofertę tych butów. Szukać promocji 😉

Bezpieczeństwo:

pośredni wpływ, stabilizacja stopy + techniki daje na pewno troche więcej bezpieczeństwa niż buty innego rodzaju

Są jeszcze inne sprzęty, które mogą się wam przydać w waszej podróży. Jednak nawet te, które wymieniłem nie są niezbędne. Wyżej wymienione na pewno będą warte waszych pieniędzy i pomogą w rozwoju w wybranym sporcie. Wszystko zależy od waszego zaangażowania, artykuł kierowany jest do osób mocno początkujących, jeżeli jesteście zainteresowani dokładniejszym opisem sprzętu i konkretnym sugestiom- piszcie w komentarzach wtedy zrobi się część drugą tego artykułu.

More to explorer

Dietetyka

NOWOŚĆ! FOCUS & POWER OD GO PRIMAL !

Absolutna NOWOŚĆ! Takiego produktu w Polsce jeszcze nie było Go Primal SKUPIENIE I MOC Adaptogenna* mieszanka ziół i składników odżywczych zaprojektowana w celu dostarczania energii, poprawy koncentracji bez kofeiny lub cukru. Naturalna energia zmaksymalizuje witalność

Read More »
Dietetyka

NOWOŚĆ OD XENDURANCE ‼

Od dzisiaj w naszym sklepie macie możliwość zaopatrzenia się w Omega + D3! To kompleksowa formuła zapewniająca bardzo wysokie poziomy EPA i DHA (1000mg) w najwyższej formie trójglicerydów wraz z 4000 IU witaminy D3. Przyjrzyjmy

Read More »
Crossfit- NEWSY!

Pierwszy Polak, który jedzie na The CrossFit Games ‼

W ubiegłą niedzielę Bronisław Olenkowicz wywalczył sobie awans do Games’ów zdobywając 1. miejsce na zawodach Crossfit Strenght in Depth! Na pierwszym miejscu obok naszego rodaka stanęła Sara Sigmundsdottir. GRATULACJE ‼ 👏👏👏 Nasuwa się pytanie…kto będzie

Read More »
Uncategorized

NIEZWYKŁE DZIAŁANIE WITAMINY D

Każdy z nas lubi ułatwiać sobie życie. Im więcej mamy profitów z jednej rzeczy, tym bardziej nas ona cieszy. Z witaminą D jest dokładnie tak samo. Jedna witamina- mnóstwo zastosowań. Kto by nie chciał?! Po

Read More »
Dietetyka

Jak poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem?

Jak poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem? Na pewno znasz to uczucie, gdy burczy Ci w brzuchu i masz ochotę na coś słodkiego. Nagły, intensywny napad głodu, którego „nie da się” powstrzymać. W pewnym momencie nie

Read More »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *